İnşaat Teknolojisi Programı

Son yıllarda meydana gelen doğal afetler, inşaat sektöründe teknik elemana olan gereksinimi bir kez daha güncel hale getirmiştir. Bu anlamda, inşaat sektöründeki mühendis, mimar ve diğer yöneticilerle usta ilişkisini kuran bizzat üretim sahasında aktif olan hem belirli düzeyde teorik, hem de pratik bilgi ve beceriye sahip ara elemanların yetiştirilmesi mutlak gereksinim haline gelmiştir.

İşte inşaat programı, inşaat sektöründe ihtiyaç duyulan, sorumluluk ve yetkileri bir yönetmelikle belirlenmiş olan ara elemanı yetiştirmek amacına hizmet etmektedir. İki yıllık programdan mezun olan inşaat teknikerleri yönetmelikte belirlenmiş sınırlamalar ölçüsünde her türlü inşaatın tamiratını yapmaya her türlü inşaatın hizmetlerini görmeye belirli ölçüde ve belirli şartlarda bina projesi yapmaya, sınırlı büyüklükteki binanın inşaatını yapmaya, fenni mesuliyeti mühendis ve mimarlarca yüklenilmiş her türlü inşaatta kontrol ve şantiye mühendis yardımcılığı yapmaya yetkilidirler.

Mezunların Kazandıkları Diploma ve Ünvanı

Mezunlara ön lisans diploması verilir. İnşaat teknikeri unvanı alırlar.

Mezunların Çalışma Alanları

İnşaat Mühendisliği ve Mimarlığı büroları, İnşaat Şirketleri, İnşaat Şantiyeleri, Değişik Kamu Kuruluşlarının inşaat ve yapı dairesi başkanlıkları, Madencilik kuruluşları, Belediyeler, DSİ, Köy Hizmetleri, İller Bankası vb.

Dikey Geçiş Yapılabilecek Fakülteler ve Bölümleri

Mühendislik Fakültelerinin İnşaat Mühendisliği ve Yapı Öğretmenliği bölümlerine dikey geçiş yapabilirler.
 

DERS İÇERİĞİ

Ders İçeriği İçin TIKLAYINIZ...

DERS NOTLARI

BAĞLANTILAR